Education Schedule

A World of Educational Opportunities

The industry’s largest, most important conference puts new information, expert strategies and today’s best practices at your disposal. Featuring a daily schedule of expert-led seminars, the Baking Expo’s™ cutting edge curriculum gives you more of the essential knowledge you need to improve operations, grow your business and stay in front of the baking industry’s ever-changing curve. Filter by day, track or audience to narrow down your options and click on the titles to expand the session description.

All sessions are in English. Interested in Spanish-translated sessions? Let us know here.

Friday, October 7

  • 8:30 AM 8:00 PM
    Instructor: Multiple Speakers
  • 8:30 AM 5:00 PM

Saturday, October 8

  • 8:00 AM 12:00 PM
    Instructor: Susan Carberry
  • 8:00 AM 12:00 PM
    Instructor: Ruth Rickey
  • 8:00 AM 12:00 PM
  • 8:30 AM 9:30 AM
    Instructor: Sarah Schmansky
  • 8:30 AM 9:30 AM
    Instructor: Uday Gupta
  • 8:30 AM 9:30 AM
    Instructor: Catharine Perry
  • 8:30 AM 9:30 AM
    Instructor: Jesse Leal
  • 8:30 AM 9:30 AM
    Instructor: Jeffery Lukas
  • 8:30 AM 9:30 AM
    Instructor: Mike Terry
  • 9:45 AM 10:45 AM
    Instructor: Linda Burns
  • 9:45 AM 10:45 AM
    Instructor: Dennis Loalbo
  • 9:45 AM 10:45 AM
    Instructor: James Kline
  • 9:45 AM 10:45 AM
    Instructor: Maureen Olewnik
  • 9:45 AM 10:45 AM
    Instructor: Marc Braun
  • 9:45 AM 10:45 AM
  • 10:30 AM 11:30 AM
    Instructor: Steven Isaac
  • 11:00 AM 12:00 PM
  • 11:00 AM 12:00 PM
    Instructor: Steve Sollner
  • 11:00 AM 12:00 PM
    Instructor: Emily Bowers
  • 11:00 AM 12:00 PM
    Instructor: Jim Painter
  • 11:00 AM 12:00 PM
  • 11:00 AM 12:00 PM
  • 12:00 PM 1:00 PM
    Instructor: Peggy Tucker
  • 12:30 PM 1:30 PM
    Instructor: Peter Yuen
  • 1:30 PM 2:30 PM
    Instructor: Sylvain Leroy
  • 2:00 PM 3:00 PM
  • 2:30 PM 3:30 PM
    Instructor: Technician Cargill
  • 3:30 PM 4:30 PM
    Instructor: Technician Dawn Foods

Sunday, October 9

  • 8:00 AM 12:00 PM
    Instructor: Sidney Galpern
  • 8:00 AM 12:00 PM
    Instructor: Ruth Rickey
  • 8:00 AM 12:00 PM
  • 8:00 AM 12:00 PM
    Instructor: Michael Eggebrecht
  • 8:30 AM 9:30 AM
    Instructor: Beth Fahey
  • 8:30 AM 9:30 AM
    Instructor: Todd Hale
  • 8:30 AM 9:30 AM
    Instructor: Rich McFeaters
  • 8:30 AM 9:30 AM
    Instructor: Kantha Channaiah
  • 8:30 AM 9:30 AM
  • 8:30 AM 9:30 AM
    Instructor: Lin Carson
  • 9:45 AM 10:45 AM
    Instructor: John Lupo
  • 9:45 AM 10:45 AM
    Instructor: Lowell Lufkin
  • 9:45 AM 10:45 AM
  • 9:45 AM 10:45 AM
  • 9:45 AM 10:45 AM
  • 9:45 AM 10:45 AM
  • 10:30 AM 11:30 AM
    Instructor: Steven Isaac
  • 11:00 AM 12:00 PM
    Instructor: Lee Sanders
  • 11:00 AM 12:00 PM
    Instructor: Renee Rouwhorst
  • 11:00 AM 12:00 PM
    Instructor: Lowell Lufkin
  • 11:00 AM 12:00 PM
    Instructor: Philip Domenicucci
  • 11:00 AM 12:00 PM
  • 11:00 AM 12:00 PM
  • 11:30 AM 12:30 PM
    Instructor: Mario Bacherini
  • 12:30 PM 1:30 PM
  • 1:30 PM 2:30 PM
    Instructor: Technician Bravo
  • 2:30 PM 3:30 PM
    Instructor: David Van Laar
  • 3:30 PM 4:30 PM
    Instructor: Technician Qualisoy
  • 7:00 PM 9:00 PM
    Instructor: Ruth Rickey
  • 7:00 PM 9:00 PM
    Instructor: Kathleen Lange
  • 7:00 PM 9:00 PM
    Instructor: Julie Bashore

Monday, October 10

  • 8:00 AM 12:00 PM
    Instructor: Pat Jacoby
  • 8:00 AM 12:00 PM
    Instructor: Ruth Rickey
  • 8:00 AM 12:00 PM
  • 8:00 AM 10:00 AM
  • 8:30 AM 9:30 AM
  • 8:30 AM 9:30 AM
  • 8:30 AM 9:30 AM
    Instructor: Jim McKeown
  • 8:30 AM 9:30 AM
    Instructor: Paul Hilton
  • 8:30 AM 9:30 AM
  • 8:30 AM 9:30 AM
  • 9:45 AM 10:45 AM
    Instructor: Edward Otto
  • 9:45 AM 10:45 AM
    Instructor: Ingo Stork-Wersborg
  • 9:45 AM 10:45 AM
    Instructor: Laurie Graves
  • 9:45 AM 10:45 AM
  • 9:45 AM 10:45 AM
  • 9:45 AM 10:45 AM
    Instructor: Matthew Gabris
  • 10:30 AM 11:30 AM
    Instructor: Technician BakeMark
  • 11:00 AM 12:00 PM
    Instructor: Juan Herrera
  • 11:00 AM 12:00 PM
    Instructor: Brian Strouts
  • 11:00 AM 12:00 PM
    Instructor: Tom Becker
  • 11:00 AM 12:00 PM
    Instructor: Odette Daniello
  • 11:00 AM 12:00 PM
  • 11:00 AM 12:00 PM
  • 11:30 AM 12:25 PM
    Instructor: Mark Seaman
  • 12:30 PM 1:30 PM
    Instructor: Peter Yuen
  • 1:30 PM 2:30 PM
    Instructor: Technician BakeMark
  • 2:30 PM 2:30 PM
    Instructor: Kirk O'Donnell
  • 3:30 PM 4:30 PM
    Instructor: Technician Bravo
  • 7:00 PM 9:00 PM
    Instructor: Ruth Rickey
  • 7:00 PM 9:00 PM
    Instructor: Chef MIke Terry
  • 7:00 PM 9:00 PM
    Instructor: Julie Bashore

Tuesday, October 11

  • 8:00 AM 12:00 PM
    Instructor: Bronwen Weber
  • 8:00 AM 12:00 PM
    Instructor: Becky Rink
  • 8:00 AM 12:00 PM
  • 8:00 AM 10:00 AM
    Instructor: Richard Miscovich
  • 8:30 AM 9:30 AM
  • 8:30 AM 9:30 AM
    Instructor: Julian Rubio
  • 8:30 AM 9:30 AM
    Instructor: Susan Hancock
  • 8:30 AM 9:30 AM
    Instructor: Pascal De Grood
  • 8:30 AM 9:30 AM
  • 8:30 AM 9:30 AM
    Instructor: Hank Hirsch
  • 9:45 AM 10:45 AM
    Instructor: Ravindra Chibbar
  • 9:45 AM 10:45 AM
    Instructor: Catharine Perry
  • 9:45 AM 10:45 AM
    Instructor: Renee Rouwhorst
  • 9:45 AM 10:45 AM
  • 9:45 AM 10:45 AM
    Instructor: Alison Bjerke-Harvey
  • 10:30 AM 11:30 AM
    Instructor: Technician Lesafre
  • 11:00 AM 12:00 PM
    Instructor: TBD TBD
  • 11:00 AM 12:00 PM
    Instructor: George Keushguerian
  • 11:00 AM 12:00 PM
    Instructor: Robert McGuire
  • 11:00 AM 12:00 PM
    Instructor: Lynne Morehart
  • 11:30 AM 12:30 PM
    Instructor: Stephen Lauro
  • 12:30 PM 1:30 PM
    Instructor: Technician Dawn Foods